Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 3, 2022 in Inne |

Wykorzystanie miedzi w Polsce

Wykorzystanie miedzi w Polsce

Polska jest krajem znanym z wydobycia węgla, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce także wydobywa się miedź. Tego typu kopalnie są rzadsze, jednak ciągle stanowią istotny minerał w naszej gospodarce. Dzięki miedzi możemy produkować tak zwane kształtowniki miedziane, które służą do produkcji maszyn przemysłowych. Dobre, tanie w wykonaniu i solidne kształtowniki miedziane są naszym polskim towarem eksportowym, dzięki któremu możemy jako kraj zwiększać nasze PKB oraz istotnie konkurować na arenie międzynarodowej. Jest to jeden z niewielu produktów przemysłowych, które Polska eksportuje poza swoje granice. Jest tak, ponieważ w dużym stopniu jesteśmy jednak krajem rolniczym, niż wydobywczym, przemysłowym lub technologicznym.

Polskie kopalnie na arenie międzynarodowej

Inny, często wydobywany w Polsce minerał to węgiel brunatny, który jest pozyskiwany z kopalni odkrywkowych. Jak powszechnie wiadomo, kopalnie odkrywkowe są dość kontrowersyjnym tematem w naszym społeczeństwie, ponieważ powodują one zniszczenie krajobrazu, a także przyczyniają się do dużego obniżenia wód gruntowych w regionie wydobycia (co przekłada się na wysychanie lokalnych jezior i rzek oraz brak wody w studniach). Dlatego wydobycie miedzi i produkowane dzięki niej kształtowniki miedziane to o wiele bardziej etyczny rodzaj wydobycia, niż w przypadku węgla brunatnego. Oczywiście z miedzi produkuje się nie tylko wspomniane kształtowniki, ale także liczne druty, kable, przekaźniki, elementy biżuterii oraz narzędzia. Miedź jest bardzo istotnym minerałem w gospodarce całego świata.

Praca w zakładach wydobywczych oraz produkcyjnych i przemysłowych

Większość Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że górnik może zarobić naprawdę dobre pieniądze, jednak sama praca w górnictwie jest dość niebezpieczna. Właśnie dlatego jest ona tak dobrze opłacana. Wielokrotnie słyszeliśmy o tragicznych wypadkach w polskich kopalniach, natomiast sama praca tak głęboko pod ziemią jest obciążająca zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego. W przypadku wydobycia miedzi czy innych surowców jest podobnie. Dlatego wciąż wiele osób decyduje się na tego rodzaju pracę, jednak jak się okazuje młodzi górnicy czy absolwenci studiów górniczych decydują się na wyjazd za granicę Polski. Obecnie Australia poszukuje wielu techników od spraw wydobycia i to właśnie w tym kraju można zarobić bardzo satysfakcjonujące sumy w tej branży. Osoby, które nie chcą aż tak ryzykować i wolą bezpieczniejszą dla zdrowia prace mogą poszukać zatrudnienia w przemyśle. Praca na taśmie produkcyjnej jest prosta do znalezienia niemal w każdym kraju, natomiast technicy obsługujący tego typu taśmy są jeszcze bardziej poszukiwani niż szeregowi pracownicy. Rozwój w branży przemysłowej jest nadal opłacalny, pomimo iż nie jest to główna gałąź polskiej gospodarki, to pojedyncza osoba zarobi tam więcej niż w tak upowszechnionym w Polsce rolnictwie.